Janina Ochojska – działalność charytatywna i humanitarna

Janina Ochojska to jedna z najbardziej znanych polskich działaczek charytatywnych i humanitarnych. Przez wiele lat pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej, pełniąc funkcję prezesa tej organizacji. Dzięki niej wiele osób na całym świecie otrzymało pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach.

I. Życiorys Janiny Ochojskiej
Janina Ochojska urodziła się w 1953 roku w Warszawie. W wieku dwunastu lat straciła ojca, który zginął w wypadku samochodowym. W 1977 roku ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w tygodniku “Polityka” i radiu “Zet”. Od lat 90. zaangażowała się w działalność charytatywną i humanitarną.

II. Działalność charytatywna i humanitarna Janiny Ochojskiej
Janina Ochojska jest przede wszystkim kojarzona z Polską Akcją Humanitarną – organizacją, której była prezesem przez wiele lat. Dzięki jej pracy PAH zdołała wesprzeć wiele krajów, w których wystąpiły kryzysy humanitarne. Pomoc dotarła m.in. do dzieci na Bałkanach, ofiar powodzi w Polsce, uchodźców z Syrii. Janina Ochojska zawsze była gotowa do wyruszenia w każdą część świata, by osobiście wziąć udział w akcji pomocy.

III. Sukcesy i wyróżnienia Janiny Ochojskiej
Za swoją pracę i zaangażowanie Janina Ochojska została wielokrotnie wyróżniona. W 1999 roku otrzymała prestiżową nagrodę im. Janusza Korczaka, a w 2004 roku została uhonorowana przez Radę Europy za walkę o prawa człowieka. W 2010 roku otrzymała Order Orła Białego – jedno z najwyższych odznaczeń w Polsce.

IV. “Niezwyciężona” – biografia Janiny Ochojskiej
W 2019 roku ukazała się książka “Niezwyciężona” – biografia Janiny Ochojskiej, napisana przez Joannę Kluzik-Rostkowską. Książka opowiada o życiu i pracy Janiny Ochojskiej, skupiając się przede wszystkim na jej działalności charytatywnej i humanitarnej.

V. Dalsze plany i cele Janiny Ochojskiej
Mimo podeszłego wieku Janina Ochojska wciąż angażuje się w działalność charytatywną i humanitarną. W 2020 roku założyła fundację “Janina Ochojska – Jesteśmy Razem”, która ma na celu pomaganie seniorom, osobom niepełnosprawnym oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami. Planuje również wydanie drugiej książki, w której opowie o swoich kolejnych doświadczeniach i akcjach pomocy.

You may also like...