Retro styl w wystroju wnętrz: Inspiracje z przeszłości

Retro styl w wystroju wnętrz: Inspiracje z przeszłości

Czy wiesz, że moda krąży w kółko? Trendy, które uważano za przestarzałe kilkadziesiąt lat temu, dziś powracają z całym impetem i zdobywają serca miłośników stylu retro. Czy warto zainteresować się tym stylem w wystroju wnętrz? Oto kilka inspiracji z przeszłości.

Moda na styl vintage
Styl retro kojarzy się z latami 60., 70. i 80. XX wieku. Charakteryzuje się jaskrawymi i intensywnymi kolorami, geometrycznymi wzorami, a także technologią, która w tamtych czasach uchodziła za nowoczesną. Retromania dotknęła już nie tylko świata mody, ale również designu i architektury wnętrz. Co ciekawe, styl retro znajduje swoich wielbicieli również wśród młodszych pokoleń, którzy z wysoką estymą odnoszą się do klasyki i rzeczy, które zdominowały świat kilkadziesiąt lat temu.

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?
Jeśli planujesz zmiany w wystroju swojego mieszkania i chcesz postawić na styl retro, warto wiedzieć, jakie elementy są charakterystyczne dla tego nurtu. Oto kilka inspiracji:

1. Kolory – jaskrawe i intensywne kolory, w tym czerwień, żółć, niebieskość oraz zieleń, są podstawą stylu retro i warto zastosować je w aranżacji wnętrza.

1. Meble – klasyka z lat 70. i 80. XX wieku. Szafki, stoły, fotele, ławy – to elementy, które idealnie wpisują się w stylistykę retro.

1. Tkaniny – na kanapie, fotelu, czy w formie zasłon, nie mogą zabraknąć tkaniny z wzorem kwiatowym. Nie straszne są również abstrakcyjne i geometryczne wzory.

1. Dodatki – ważne w stylu retro są dodatki takie jak: wazony, biżuteria, welurowe poduszki, dywany, firany. Powinny one być jaskrawe, kolorowe i pokazywać charakter tamtej epoki.

1. Oświetlenie – to ważny element w stylu retro. Lampa w stylu zdobień z lat 60. i 70. lub lampa wisząca, posiadająca stylowy klosz, tworzy ciekawą atmosferę w pomieszczeniu.

Styl retro to nie tylko moda na meble z lat 70. XX wieku, ale również ozdoby związane z tamtą epoką. Kandelabry, lustra w ozdobnych ramach czy kwiatowe wazony, to elementy, które zachęcają do eksperymentów w wystroju wnętrz.

Podsumowując, styl retro jest dziś na topie, ponieważ łączy w sobie ponadczasowe wzory i style z przeszłością. Jeśli chcesz wprowadzić do swego domu styl retro i stworzyć niepowtarzalny klimat, zaskocz swoich znajomych oryginalnym wystrojem wnętrz.

You may also like...