Święta Bożego Narodzenia to czas kolędowania

Święta Bożego Narodzenia to czas kolędowania. Chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie świątecznej atmosfery bez towarzyszących rodzinnej atmosferze kolęd. Od lat tradycja ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nawet dzieci potrafią zaśpiewać najbardziej znane kolędy, takie jak “Lulajże Jezuniu” czy “Przybieżeli do Betlejem”.

Rodzinne kolędowanie łączy, a teksty kolęd polskich są wszystkim znane. Dawniej zamknięte w książeczkach liturgicznych oczekiwały w babcinym kredensie, aż nastanie ten wyjątkowy czas i wspólnie zasiądziemy przy wigilijnym stole. Tuz po wieczerzy zaczynało się wspólne kolędowanie. Teraz teksty kolęd polskich pobierane są zazwyczaj z internetu, jednak niezmiennie towarzyszą wigilijnym obrzędom.

Stacje telewizyjne umilają nam święta transmisją kolęd w wykonaniu gwiazd, msze święte przerywane są wesołym kolędowaniem, a chórki kościelne już na długo przed świętami dopracowują coraz to piękniejsze wykonania kolęd polskich przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych.

Czas Bożego Narodzenia to czas tradycji, niechaj więc stanie się jej zadość i na naszych ustach zagości kolęda. Hej kolęda, kolęda!

You may also like...