Jesień a sen dzieci: jak pomóc najmłodszym dostosować się do zmieniających się warunków?

Jesień to piękna pora roku. Na drzewach pojawiają się kolorowe liście, a w parkach można znaleźć kasztany i żołędzie. Wiele dzieci uwielbia tę porę roku z uwagi na liczne możliwości do zabawy. Niestety, z uwagi na krótsze dni i zmienne warunki pogodowe, mogą borykać się z problemami ze snem. Jak temu zaradzić?

Krok pierwszy – stały harmonogram snu

Stworzenie stałego harmonogramu snu jest niezwykle ważne dla dziecka. Pomaga to w utrzymaniu zdrowego rytmu, zwłaszcza w okresach, kiedy na dworze coraz szybciej robi się ciemno. W ten sposób nasza pociecha będzie wypoczęta w ciągu dnia i pełna energii.

Krok drugi – odpowiednie oświetlenie

Ze względu na krótsze dni jesienią, warto wyposażyć pokój dziecka w odpowiednie oświetlenie. Przyda się ono zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Unikajmy jasnego światła na rzecz tego bardziej ciepłego, które pomoże przygotować organizm do snu.

Krok trzeci – ciepło i komfort

Dla wielu dzieci jesienią są najgorsze spadki temperatury. Upewnijmy się zatem, że nasza pociecha posiada nie tylko ciepłe ubrania, ale także odpowiednio dostosowany do swoich potrzeb pokojach. Obejmuje to ogrzewanie oraz ciepła tekstylia, takie jak koce.

Krok czwarty – dobry materac

Dobry materac to podstawa każdego łóżka. W przypadku dzieci na rynku znajdziemy modele specjalnie przystosowane do ich potrzeb oraz preferencji.

Krok piąty – zbilansowana dieta

W okresie jesiennym mamy do czynienia z obniżoną odpornością i spadkiem energii. Z uwagi na to niezwykle ważna jest zdrowa i odpowiednio zniuansowany dieta dla dziecka. Uwzględnimy tu owoce i warzywa dostarczają wielu składników odżywczych.

Krok szósty – unikanie stresu

Stres, zwłaszcza przewlekły, ma negatywny wpływ na nasz organizm. Zachęcajmy zatem nasze dzieci, aby godziny wieczorne spędzały na spokojnych i relaksujących aktywnościach. Obejmują one unikanie gier wywołujących skrajne emocje.

Krok siódmy – wieczorna rutyna

Niezależnie od wieku – stworzenie rutyny przed snem pomaga przygotować się do snu. W przypadku dzieci może to być ciepły prysznic, czytanie książki, czy ciche rozmowy, które będzie prowadzić ze swoimi rodzicami.

Istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym możemy korzystnie wpłynąć na jakość snu naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że każdy maluszek jest inny, przez co jedne z nich będą działać lepiej, a inne gorze.

Artykuł sponsorowany.

You may also like...