Z czego wykonane są końcówki elektrod?

Znaczenie właściwego doboru i konserwacji elektrod jest często pomijane lub przyjmowane za pewnik. Spawanie oporowe jest dla wielu tajemnicą, a elektrody są jednym z najbardziej niezrozumiałych elementów procesu.
Trochę jak opony w samochodzie, „tam, gdzie guma styka się z drogą”, elektrody zwane potocznie końcówkami, są jedynym połączeniem spawarki ze spawaną częścią.

Niezależnie od tego, czy maszyna jest podstawową konstrukcją wahacza, czy niestandardową maszyną zautomatyzowaną z najnowszymi sterownikami CNC, prąd spawania i siła kucia muszą przechodzić przez miedziane elektrody, aby utworzyć mocną bryłkę spoiny na styku spawanego materiału.

Konfiguracja.

Końcówki elektrod są wykonane z różnych stopów miedzi (zwykle jest to miedź chromowa), dobranych odpowiednio do zastosowania. W porównaniu z czystą miedzią poświęca się około 15 procent przewodności elektrycznej stopu klasy 2 w celu zwiększenia wytrzymałości fizycznej, co pomaga zapobiegać deformacji elektrody pod wpływem ciepła i siły spawania.

Dostawcy końcówek oferują inne gatunki opracowane specjalnie do spawania stali ocynkowanej, stali nierdzewnej oraz stopów na bazie aluminium i niklu. Najczęściej twórcy metalu będą chcieli użyć elektrody z prostą końcówką o ostrym nosku. Inne konfiguracje powierzchni przeznaczone do konkretnych zastosowań, obejmują odsunięcie, kopułę, płaską, zaokrągloną i ściętą, występuje także elektroda grzybkowa.

Końcówki z odsadzonym noskiem ułatwiają dotarcie do wąskiego kołnierza. Ich prawidłowe ubieranie może okazać się trudne, a taka konstrukcja ogranicza wielkość siły spawania, którą można zastosować. Dlatego używaj odsunięć tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Elektrody wypukłe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów z osiowaniem i można je łatwo ubierać w zautomatyzowanym procesie. Końcówki z płaską powierzchnią znajdują zastosowanie w zastosowaniach wymagających dobrej „powierzchni widocznej”, chociaż ciepło spawania musi być skoncentrowane z przeciwnej strony spoiny za pomocą ostro zakończonej lub wypukłej elektrody. Podczas wykonywania zgrzein punktowych o widocznej powierzchni, należy pomyśleć o powierzchni spoiny elektrody jako o prasie drukarskiej, ponieważ każda spoina pozostawi „obraz” końcówki końcówki.

Spawanie aluminium? Znajdują tu zastosowanie elektrody z lekko zaokrąglonym czołem spoiny.

Inne porady.

W przeciwieństwie do spawania łukowego, proces ten nie zużywa elektrod miedzianych. Jednak z biegiem czasu powierzchnia styku końcówki rośnie z kilku powodów: ciepło generowane przez opór elektryczny obrabianego materiału; fizyka stosowania dużej siły kucia spoiny; oraz brak dopływu dobrze schłodzonej wody chłodzącej do elektrody. Przydatny może okazać się sznur gumowy.

Dlatego też formatory do metalu muszą wykonać jakąś formę obciągania końcówek, aby przywrócić elektrody do ich pierwotnej konfiguracji. Opcje obciągania obejmują podstawowy, ale stosunkowo niedokładny, zaokrąglony pilnik ręczny lub pneumatyczne narzędzia do obciągania, z których operator może korzystać, gdy końcówki pozostają w spawarce. Jednak w celu uzyskania optymalnych rezultatów obciągaj końcówki w wiertarce wyposażonej w specjalne ostrza tnące.

You may also like...